Kontakt

Kamil Křenek
www.havirov-historie.cz
+420 775 878 925
historie.havirov@gmail.com

Spolek

Facebook

Facebook.cz

Nejnovější fotogalerie

Sponzoring

Naši partneřiVyhledávání

Počítadlo přístupů

Obsah

Aktuální zpravodaj

Náš banner

havirov-historie.cz

Odkazy

Poslední komentáře

MOJE VZPOMÍNKY NA ŽIVOT V HAVÍŘOVĚ 1957-1963

Zajímavé vzpomínky na několik let prožitých v dětství v Havířově. Škoda, že fotografickou koláž vzpomínek nepodložil pan Štěpnička zmínkou o autorech snímků, které posbíral na internetu...

Zaslal/a: Karel Jasiok  •  Čas: 15.12.2019 22:02

05. Učněm v době války

Oceňuji vzpomínky "obyčejného člověka" na dobu, kterou si ani my starší a pokročilí nepamatujeme. Žádná velká historická dramata, jen život "obyčejných lidí" z domků a chalup ve Slezsku. Děkuji, Karel Jasiok

Zaslal/a: Karel Jasiok  •  Čas: 10.7.2017 14:02

Prohlídka staré roubenky z roku 1818

Roubenka se bude s velkou pravděpodobností bourat. Dřevěná část je komplet prolezlá.

Zaslal/a: Kamil Křenek  •  Čas: 9.6.2017 12:37

Prohlídka staré roubenky z roku 1818

A jaký bude další osud roubenky?

Zaslal/a: PanHerrMan  •  Čas: 9.6.2017 12:24
Kategorie: Činnost spolku

Bludovice - stručný náčrt dějin

Bludovice - stručný náčrt dějin

Spolek přátel historie města Havířova Vám přináší překlad publikace o historii Dolních Bludovic, na jejichž podstatné části leží dnešní město Havířov.Publikací a článků o této historii je velice poskrovnu, a proto jsme se rozhodli společně s paní Lidií Kosiec a panem Petrem Przeczkem za finanční podpory Magistrátu města Havířova vydat tuto brožurku.

Kamil Křenek, předseda spolku 10. 12. 2016

img img

Dávné kroniky Bludovic a evangelického sboru se nedochovaly. Existuje však soukromé zpracování dějin obce, jehož autorem je prof. Henryk Bolek, který zde strávil nejkrásnější léta. Jako zaměstnanec okresního archívu a bývalý profesor dějepisu orlovského gymnázia měl možnost studovat v různých muzeích a institucích materiály, týkající se Bludovic. Svou kroniku píše věrohodně a přesvědčivě, s určitou mírou stesku po ztracené, kdysi tak krásné vesnici Těšínského Slezska, před vznikem města Havířova na jejím území.

Autorem svého druhu kroniky Slezské církve evangelické a.v. v Bludovicích je dlouholetý pastor sboru kněz Karol Krzywoń. Jedná se o jeho diplomovou práci „Pro Ministerio“, obsahující období od vzniku sboru a postavení Modlitebního domu v Bludovicích do poloviny XX. století. I jeho zpracování se opírá o důkladné studium archivních materiálů sboru.

V obou zmíněných materiálech lze vycítit zřetelné polské akcenty, neboť takové jsou i dějiny Bludovic.

V nynějším náčrtu, v užším rozsahu, jsem použil i různá data z publikace „Havířov 1995“ zpracované kolektivem autorů, mezi jinými i známým historikem Mečislavem Borákem.

Cílem tohoto zkráceného zpracování je ochránit před zapomenutím to, co tvoří to nejhodnotnější v dějinách naši kdysi tak krásné vesnice, dnes už části Havířova, přiblížit čtenáři hodnoty, které tvoří duchovní i hmotné dílo jejích obyvatel, a zároveň poukázat na podíl polského společenství v oblasti osvěty, kultury a náboženství po celá staletí. Jen velmi skromně jsou v tomto náčrtu zaznamenány postavy těch, kteří plně zasluhují na označení lidí, zasloužilých pro naše Bludovice.


Vydáno: 10.12.2016 15:02 | 
Přečteno: 1233x | 

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.