Nejnovější fotogalerie

Spolek

havirov-historie.cz

Sponzoring

Naši partneřiVyhledávání

Facebook

Facebook.cz

Kontakt

Kamil Křenek
www.havirov-historie.cz
+420 775 878 925
historie.havirov@gmail.com

091.jpg

Počítadlo přístupů

TOPlist

Obsah

Aktuální zpravodaj

Náš banner

havirov-historie.cz

Odkazy

Poslední komentáře

Období 2. světové války

Už nějaký čas se snažím prostřednictvím Google map, bohužel bez úspěchu, vypátrat před jakým kostelem stojí strýc Karel se svými spolubojovníky v Boloni (Bologna) 20. května 1945. Bude někdo úspěšnější než já? 20. května 2015 tomu bude 70 let, co si po ...

Zaslal/a: Jasiok  •  Čas: 10.5.2015 1:37

Období 2. světové války

Pokud se chcete podívat jak vypadá současný vzhled bývalého kláštera Sint-Laureins v Belgii, kde poblíž vykonával strýc Karel vojenský výcvik odkazuji na: http://www.zoover.nl/belgie/oost-vlaanderen/sint-laureins/het-godshuis/hotel, který dnes slouží ja...

Zaslal/a: Jasiok  •  Čas: 10.5.2015 1:16

Na zámeckém dvoře

Ještě k těm cenám za fotku.Když uvážíme, že cena piva byla cca na 1,70 Kčs za čepovaný půllitr, pak nebyl Váš náklad, koruna za fotku, zrovna láce. Ovšem jejich cena je z dnešního pohledu nevyčíslitelná.

Zaslal/a: Jan-Szturc  •  Čas: 17.2.2015 16:36

Havířovský zpravodaj o historii města č. 13

U popisku pohlednice není napsáno k domku uprostřed "Okresní velitelství finanční (celní) stráže" - to je ten domek kde byla pošta? V Bludovičáku, Těšínská 7?

Zaslal/a: Jan-Szturc  •  Čas: 17.2.2015 14:17

Vzpomínky Karla Jasioka rss

Kdykoliv otevřu skříň, vybaví se mi píseň pánů Šlitra a Suchého:
Koupil jsem si knot snad mi přijde vhod
uložím ho do krabice
Nebude tam sám v té krabici mám
roztodivných věcí více
Člověk neví co se může přihodit
a tak je mi líto věci vyhodit

V mých krabicích jsou filmy, diáky a fotografie. Už 60 let si říkám: Za rok za dva nebo za tři budu rád, že je mám…
Ty nejstarší fotografie jsou po rodičích a sahají do období 1. světové války a těsně po ní. Ty, které jsem vlastnoručně fotografoval, filmy a papíry máčel ve vývojkách a ustalovačích, začínají v polovině padesátých let minulého století. Jedny i druhé nebyly pořízeny s úmyslem psát jednou historii, jen mi je bylo líto vyhodit… Dnes jsem rád, že je mám...
Jsou to fotografie promísené se vzpomínkami na obyčejné lidi, příbuzné a známé, jejich drobné radosti, zvyky i domy a domečky, ve kterých žili. Velká většina z nich byla pořízena na území dnešního Havířova nebo jeho blízkém okolí. Jen některé sahají o kousek dále, aby ukázaly i to, co se dělo za humny, případně na co si pamatují jiní. Ke každé jsem se snažil přiřadit i rok pořízení s co možná nejmenší chybou. Pokud najdete některé nepřesnosti, sdělte mi je, rád je opravím. K některým, hlavně starším, jsem připojil i vysvětlení z renomovaných odkazů na internetu nebo jinde.

Karel Jasiok


Všichni moji spolužáci

Všichni moji spolužáci


6. díl mých vzpomínek se časově prolíná s dílem pátým: „Na zámeckém dvoře“. Jen jsem v něm oddělil kamarády z dětství a mládí, „kteří jsme spolu mluvili“, prolézali seníky plné vonící slámy a hráli si na vojáky, od těch, s kterými jsem sedával ve společných školních škamnách.

Autor: Karel Jasiok  •  Vydáno: 12.4.2017 13:49  •  Přečteno: 1097x

Na zámeckém dvoře

Na zámeckém dvoře


Ve svých vzpomínkách jsem se dostal až do období, které jsem už zaznamenával díky rodičům na svou Flexaretu II. Zpětně jsem jim vděčný, že mi ve čtrnácti letech, v roce 1956, věnovali na svou dobu velmi slušný fotoaparát a díky němu se s vámi podělím o své už vlastní fotografické vzpomínky.

Autor: Karel Jasiok  •  Vydáno: 7.2.2015 12:52  •  Přečteno: 3075x

Jak jsme se ženili, vdávali a slavili po 2. světové válce

Jak jsme se ženili, vdávali a slavili po 2. světové válce


Období věnované prvým létům po ukončení 2. světové války začínám pohledy na místa, která jsem v předcházejících vzpomínkách označoval „Na kopci“, kde se o nedělích scházeli mí rodičové se sourozenci, švagry, svými rodiči i dalšími příbuznými k pravidelnému posezení a popovídání si, co je kde nového.

Autor: Karel Jasiok  •  Vydáno: 3.12.2014 8:18  •  Přečteno: 1684x

Období 2. světové války

Období 2. světové války

Jsem si vědom toho, že se jedná o nejproblematičtější fotografické vzpomínky v mé krabici. Jsou to fotografie mých nejbližších příbuzných z toho nejhoršího období, které je mohlo v životě potkat, z období 2. světové války. Vzpomínky znásobené tím, že žili na území zvaném Těšínsko, na území, které se po staletí stěhovalo mezi Rakouskem-Uherskem, Německem, Polskem a Československem.

Autor: Karel Jasiok  •  Vydáno: 30.7.2014 15:18  •  Přečteno: 3598x

Období mezi světovými válkami

Období mezi světovými válkami


Obr. 25a, 25b. Ještě jedna vojenská pohlednice z 1. světové války, tentokrát mezi bratry Rajdusovými co by c.k. vojáky. Jak je z obsahu patrné, František píše bratru Josefovi po zranění z vojenského lazaretu v Krakově.


Autor: Karel Jasiok  •  Vydáno: 4.6.2014 12:43  •  Přečteno: 2874x

Období 1. světové války

Období 1. světové válkyK obr. 1 až 3:
Rakouský císař vyhnal v roce 1914 naše dědy a pradědy do nesmyslné války, ve které se navzájem vraždili mladí mužové a otcové různých zemí a národů.

Autor: Karel Jasiok  •  Vydáno: 26.5.2014 7:32  •  Přečteno: 2579x