Obr. 89a. Takto tato místa zachytil svým štětcem v roce 1952 zdejší významný malíř pan Kosňovský. Vpředu vlevo je ona dřevěnka „Na kopci“, dnes Šenov, Ke Starému mlýnu 146. Vpravo kousek pod ní je Káňův, později Václavkův mlýn, po roce 1989 zbořen, nad ním je vidět celý areál zámku a statku se vším, co k němu patřilo: hospodářské budovy, stáje, chlévy, sýpka, stodola a také palírna lihu zvaná „palarňa“. V pozadí je vidět kostel svaté Anny. Originál tohoto obrazu se nachází v havířovském zámku a touto cestou děkuji jeho zaměstnancům, že mi ho před několika léty dovolili vyfotografovat.
Obr. 89b. Zdá se, že jsem v únoru 2009 stál téměř na tom samém místě jako pan Kosňovský se svým malířským stojanem v roce 1952. Oba jsme stáli těsně vedle usedlosti na území Šenova, Ke Starému mlýnu 386, která je na rohu ulic Ke Starému mlýnu a K Trati. Jen stromy povyrostly a zmizely všechny budovy, které tehdy patřily k zámku a statku.
Obr. 89c. Takto viděl dřevěnku „Na kopci“ začátkem padesátých let opět pan Kosňovský. V tomto případě se jedná o velmi zdařilou kopii jeho obrazu, kterou nám převedla z tempery do oleje maminka mé manželky paní Marie Herzánová až z jihomoravské Vrbice u Velkých Pavlovic.
Obr. 89d, e. Dřevěnka „Na kopci“ viděna mou Flexaretou II v roce 1958.Obr. 89f, g. Stejná místa z let 2009 a 2010.
Obr. 90. Nevěsta - švagrová Zuzana s družičkami - sestřenkami Libuši a Annou. Svatba se konala měsíc po ukončení 2. světové války 10. června 1945.
Obr. 91. Je 9. listopadu 1946, sobota a sestřenka Emilie se vdává za Josefa. Strýcové Karel a Jan se už před rokem vrátili ve zdraví z války domů, bratr je už více než rok ženatý a mě navlékli do námořnické uniformičky.
Obr. 92a, b. Je 4. června 1949 a sestřenka Libuše, dcera strýce Bernarda se vdává za Josefa, zvaného Joža. Já jsem vyměnil námořnickou uniformičku za slušivý obleček s kraťasy. Od Joži jsem se později dozvěděl, že vedle pionýrů existují také skauti a že vedle Pionýra existuje také Junák. Bylo to v době, kdy Junák už oficiálně neexistoval a nešlo do něj vstoupit.
Obr. 92c, d. Červenec 2014 - sestřenka Libuše s Jožou hledají, kde před 65 léty slavili svatbu. Shodli se, že dům se stodolou, před kterou byla pořízena fotografie svatebčanů, stál vpravo dnešní Anglické ulice na Šumbarku, kousek směrem k lesu z náměstí T. G. Masaryka. Druhou stranu pole jich rodičů ohraničuje dnešní Kochova ulice. Na letecké mapě z roku 1947 je skoro přesně vidět onen dvůr mezi stodolou a obytným domem, kde 4. června 1949 stáli svatebčané.
Obr. 93a. Tato svatba se konala kousek za hranici dnešního Havířova, v Šenově na Škrbeni, v dnešní Topolové ulici č. p. 401. Vlastnice Markéta si brala Bedřicha. Zajímavostí na této svatbě byl termín: 31. prosince 1949. Hlavním důvodem svatby v poslední den roku bylo nové nařízení, podle kterého od 1. ledna 1950 nestačila k úřední platnosti sňatku jen svatba v kostele, ale bylo nutné se nechat také oddat na civilním úřadě. Z obrázku je vidět, že 31. prosince 1949 ve zdejším kraji sněžilo.
Obr. 93b. Tentýž dům na jaře 2013.
Obr. 94. Rok 1950 byl v naší rodině významný na jubilea. 8. ledna 1950 jsme „Na kopci“ oslavovali osmdesáté narozeniny mé babičky Anny. Narozeniny měla 6. ledna, ale to byl pátek. Tak se oslava konala, jak bylo v té době zvykem v neděli a ta byla 8. ledna. Sešli se všichni nejbližší: synové Jan, Josef a Karel a dcera Emilie - moje maminka. Protože byl leden, zima a mráz, navlékli mě do slušivých „pumpek“.
Obr. 95. Oslavy „Na kopci“ pokračovaly v říjnu 1950 společnou oslavou několika oslavenců a oslavenkyň. Strýc Josef se v říjnu 1950 dožil padesáti let, strýci Karlovi bylo v roce 1950 čtyřicet, teta Natálie měla narozeniny začátkem listopadu a moje maminka v prosinci. Tak snad proto mají tyto ženy na klíně dorty.
Obr. 96a, b. 24. říjen 1953. Vdává se sestřenka Anna a bere si Longina. Stejné místo fotografování jako svatba na obrázku č. 91 z roku 1946, jen stromy nám trochu povyrostly. Dnes Havířov, Na Důlňáku 1414/11. Malá poznámka ke svatebním fotografiím: z podrobného prohlížení jsem pochopil, že ač družičky a nevěsty jsou podobně oblečené v bílém, nevěsty mají o něco bohatší kytici, ale hlavně mají na hlavě závoj.
Obr. 96c. Tentýž dům na jaře 2014.
Na závěr tohoto dílu vzpomínek musím poděkovat fotografům té doby a jejich fotografickému vybavení, bez jejichž práce by tento díl vzpomínek nevznikl. Na rubu fotografií se objevují jména:
J. Cimala, Dolní Bludovice
Bernatík, Prostřední Suchá
Gustav Preč, Petřvald
Komentáře
Nebyly přidány žádné komentáře.